Akupunktura łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty to entezopatia mięśni prostowników nadgarstka, czyli zmiany przeciążeniowe przyczepów ścięgien do kości. Zmiany te powstają w wyniku nakładających się na siebie mikrourazów. Może do nich dojść na skutek powtarzających się od dłuższego czasu specyficznych ruchów przedramienia i nadgarstka, np. wielogodzinnego skręcania mebli, nieumiejętnego uprawiania sportów np. badminton, squash lub ping-pong. Wówczas prostowniki nadgarstka są poddawane długotrwałemu skurczowi bez możliwości zregenerowania się. Łokieć tenisisty może być efektem wielogodzinnej pracy przy komputerze zwłaszcza wtedy, gdy nadgarstki oparte są o stół, natomiast dłonie lekko nad nim uniesione.

Długo utrzymywana taka pozycja może doprowadzić do wywołania stanu zapalnego. Głównym objawem łokcia tenisisty jest ból, który pojawia się po zewnętrznej stronie stawu łokciowego i może promieniować do przedramienia i nadgarstka. Czasami może on nasilać się podczas wykonywania większych lub mniejszych ruchów ręką, bądź też zaciskania dłoni. Może też wiązać się z trudnościami w trakcie codziennego funkcjonowania, np. otwierania i zamykania drzwi, podnoszenia kubka, mycia się itd.

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia schorzenia łokcia tenisisty jest akupunktura, która skutecznie minimalizuje ból. Wpływa ona na odzyskanie przez pacjenta elastyczności stawów, a także usuwa odwracalne przyczyny bólu. Poprawia się przepływ krwi, zaś uwalnianie podczas zabiegu akupunktury różnych neuroprzekaźników pomaga zminimalizować stan zapalny, będący przyczyną bólu.

Szukasz specjalisty, zajmującego się akupunkturą łokcia tenisisty? Jesteś w dobrym miejscu! Ukończyłem staż kliniczny w Szpitalu Medycyny Integracyjnej prowincji Hunan w Chinach. Brałem udział w wielu kursach dotyczących klasycznej medycyny chińskiej, a także ukończyłem dwuletnią szkołę akupunktury w Instytucie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Profilaktyki Zdrowia w Krakowie. Aktualnie inspiruje się naukami Mistrza akupunktury klasycznej Guishenga Huanga, który dysponuje ogromną i praktyczną wiedzą, przekazywaną w swojej rodzinie od ponad 1300 lat. Zapraszam do kontaktu!

Tomasz Ryś – ZnanyLekarz.pl